Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 27 d.


The Economist
PASAULIS 2022. VERSLAS
Reguliuotojų lenktynės: konkurencijos priežiūros institucijos ima energingai konkuruoti
Sutrikote? Tai ne jūsų kaltė. Priežiūros institucijos visame pasaulyje yra pradėjusios neįtikėtiną skaičių bylų dėl konkurencijos pažeidimų ir tyrimų prieš didžiąsias technologijų bendroves: „Amazon“, „Apple“, „Facebook“ („Meta“) ir „Google“ („Alphabet“). Kiekvienu atveju dėmesys atkreipiamas į skirtingą šio konglomerato sritį nuo „Apple“ programėlių parduotuvės iki „Google“ reklamos duomenų. Be to, kone kiekvieną dieną naujienų antraštės skelbia apie jau atliekamą ar pradėtą naują tyrimą.
The Economist
PASAULIS 2022
Kaip technologijos gali sustiprinti demokratiją
Taivano skaitmeninių technologijų ministrė Audrey Tang pasakoja, kiek daug naudos turi skaitmeninės erdvės, kuriose bendradarbiauja piliečiai, įmonės ir valdžia.
The Economist
PASAULIS 2022. AFRIKA
Mažos, guvios ir nepriklauso nuo naftos
Didžiausiems Afrikos ūkiams bus sunku, o mažesni kaimynai veršis į priekį Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad 2022 m. Užsachario Afrikai pagaliau
The Economist
PASAULIS 2022. KULTŪRA
Pasaulinė srautinių platformų kova
Pramogų mūšio laukas keliasi į Europą ir Aziją COVID-19 privertus visų kraštų režisierius išjungti kameras, 2021 m. nebuvo daug naujų TV
The Economist
PASAULIS 2022. ARTIMIEJI RYTAI
Demokratija ant prarajos krašto: Tunisas ruošiasi autokratiškai ateičiai
2021 m. liepą nušalinęs ministrą pirmininką, paleidęs parlamentą ir perėmęs vykdomąją valdžią Tuniso prezidentas Kaisas Saiedas jau kitą dieną į kabinetą pasikvietė „The New York Times“ žurnalistus. Prezidento varžovai šiuos jo veiksmus vadino perversmu. K. Saiedas norėjo išsklaidyti įtarimus, kad elgiasi autoritariškai. „Kodėl jums atrodo, kad aš būdamas 67-erių norėčiau tapti diktatoriumi?“ – paklausė jis, cituodamas prancūzų valstybės veikėjo Charles’io de Gaulle’io 1958 m. pasakytus žodžius.
The Economist
PASAULIS 2022. KINIJA
Uždaryta, neterminuotai: vargu ar 2022-aisiais Kinija vėl atvers sienas
2021-ųjų birželį vienas iš labiausiai gerbiamų Kinijos mokslininkų atsargiai užsiminė, kad gal Kinijai 2022 m. reikėtų pradėti švelninti nulinio COVID-19 atvejų skaičiaus politiką. Dėl blaivios, mokslu pagrįstos analizės su vyriausiuoju prezidento Joe Bideno patarėju medicinos klausimais Anthony Fauci lyginamas Zhang Wenhongas internete buvo pastatytas prie gėdos stulpo. Oficiali žiniasklaida paskelbė buvusio sveikatos ministro (pats jis iš finansų) straipsnį, kuriame išreiškė „nuostabą“, kad kyla minčių mažinti kontrolę. Komunistų partijai tikslas eliminuoti COVID-19 užsikrėtimo atvejus – prioritetas. Kinija yra paskutinė iš didžiųjų pasaulio šalių, tebetaikanti nulinio COVID-19 atvejų skaičiaus politiką.
The Economist
PASAULIS 2022. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKOS
Lotynų Amerikos demokratijos išbandymas: daugiau įsiūčio ar daugiau pragmatizmo?
2022 m. Lotynų Amerikos gyventojams labiausiai rūpės, ar traukiantis pandemijai bus grįžta prie „seno gero“, t. y. ekonominės stagnacijos, socialinio nepasitenkinimo ir diskredituojamos demokratinės politikos. Paaštrintos pandemijos, 2021 m. šios blogybės keliose šalyse įsiutino visuomenę. Padėtį iš dalies sušvelnino skubi pagalba ir fiskalinės bei piniginės skatinimo priemonės. Todėl 2021 m. regionas atgavo didumą 2020 m. prarastos ekonominės apimties. 2022 m. atsigaunama bus lėčiau: augant infliacijai centriniai bankai imasi didinti palūkanų normas, o dauguma vyriausybių jau išnaudojo ribotus biudžeto pajėgumus. Todėl 2022 m. Lotynų Amerikos ūkiui pasiseks, jei bendrai paaugs daugiau kaip 3 proc.
The Economist
PASAULIS 2022. APŽVALGA
Kai viskas atšaukiama, ką atšauksime 2022-aisiais?
Leo Mirani ragina palaikyti atšaukimo kultūrą
The Economist
PASAULIS 2022. AZIJA
Bandymų archipelagas: 2022 m. turistinis Pietryčių Azijos žemėlapis bus visai kitoks
Prieš pandemiją norintiems pamatyti „geriausius Pietryčių Azijos kampelius“ kelionės vadovų leidėja „Lonely Planet“ siūlė aštuonių savaičių nuotykį po regiono didmiesčius, šventyklų miestus, džiunglių užkaborius ir ramius salų kampelius. Galima 2022 m. versija ypač tiems, kuriems nepasiseks būti iš „mažos rizikos šalies“, gali apimti vos kelias salas ir vieną kitą didmiestį, nes daugeliui keliautojų tik tiek tebus pasiekiama.
The Economist
PASAULIS 2022. APŽVALGA
Dabar arba niekada: grumtynės dėl skaitmeninių finansų ateities prasidėjo
Finansai vis labiau slysta iš kostiumuotų bankininkų ir kredito kortelių sistemų generalinių direktorių rankų. Nauja marga šutvė sprogdina inovacijas, kurios gali apskritai išversti dabartinius vadovus iš patogių krėslų. Nuo rimtų technologijų bendrovių ir finansinių technologijų startuolių JAV vakarinėje pakrantėje iki įvairių decentralizuotų finansų programėlių kūrėjų – visi skuba performuoti skaitmeninius finansus. 2022 m. reguliuotojai jau turės sureaguoti ir pradėti statyti savo prekystalius.
The Economist
PASAULIS 2022
Smūgis kibernetiniams nusikaltėliams
Kol įmonės neįsisavins pamatinių saugumo principų, skaitmeninė pandemija neatslūgs
The Economist
PASAULIS 2022. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKOS
Meksikos demokratija pavojuje: A. M. L. Obradoras toliau kenks šalies demokratijai
Per pastaruosius du dešimtmečius Meksika buvo svarbus perėjimo prie demokratijos pavyzdys. Jos demokratija turi trūkumų, ją gadina korupcija, smurtas ir prastas valdymas. Vis dėlto Meksika – aiškiai demokratinė šalis, kur ne kartą sėkmingai surengti rinkimai ir partijos partijai taikiai perduodama valdžia, neblogai atskirtos galios ir veikia grupė nepriklausomų, nors ir netobulų institucijų. 2022 m. teks klausti, kiek dar prezidentas Andrésas Manuelis Lópezas Obradoras kenks tai sistemai.
The Economist
PASAULIS 2022. EUROPA
Pirmyn, Olafai: nauja Vokietijos koalicinė vyriausybė bandys atsistoti ant kojų
2022 m. Vokietijos laukia nauja valdžia, ir ne tik dėl to, kad pirmąsyk po 16 metų šaliai vadovaus ne Angela Merkel. Daugiau kaip šešis dešimtmečius Vokietiją valdė įvairios dvišalės koalicijos. Tris A. Merkel kadencijas konservatyvi Krikščionių demokratų sąjunga (CDU/CSU) vadovavo plačioms centristinėms koalicijoms su socialdemokratais (SPD). Bet ilgainiui Vokietijos rinkėjai susiskaidė ir po 2021 m. galutinai susiformuosiančią vyriausybę tikriausiai sudarys trys partijos. Šiuo metu, kai rašomas šis tekstas, atrodo, kad tai bus SPD vadovaujama „šviesoforinė“ koalicija su mažesniais partneriais žaliaisiais ir verslą puoselėjančiais laisvaisiais demokratais (FDP) (koalicijos pavadinimą lemia atitinkamos partijų spalvos: SPD – raudona, o FDP – geltona).
The Economist
PASAULIS 2022. KULTŪRA
Atsiimti meną iš kapitalizmo
Menininkas ir aktyvistas Ai Weiwei teigia, kad šiuolaikinį meną pagadino pasaulinis kapitalizmas ir jam vėl reikia atrasti socialinį tikslą.
The Economist
PASAULIS 2022. MOKSLAS IR TECHNOLOGIJOS
Seniai laikas: ilgojo kovido tyrimai ir gydymas padės įveikti ir kitas ligas
2022 m. pabaigoje vakcinos, veiksmingesni vaistai ir persirgus natūraliai susiformavęs imunitetas nustums COVID-19 į įprastų sezoninių infekcijų gretas, dėl kurių žmonės retai kada suka galvą. Bet milijonai per pandemiją užsikrėtusių žmonių vis dar negaluos. Jiems ramybės neduos vienokie ar kitokie iš kone 200 simptomų, būdingų vadinamajam ilgajam kovidui.
ŽYMA
PASAULIS 2022